95 років від дня народження літературознавця, фольклориста, філолога, енциклопедиста Федора Погребенника

Дорогі друзі, сьогодні 23 червня виповнюється 95 років від для народження українського літературознавця, фольклориста, філолога, енциклопедиста Федора Петровича Погребенника (1929 – 2000).

Федір Погребенник народився 23 червня 1929 року на Косівщині у селі Рожнів. У 1948-1953 рр. навчався на філологічному факультеті Чернівецького державного університету (нині – Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича), у 1958 році в аспірантурі. З 1959 р. – працював у Інституті літератури ім. Т.Г. Шевченка НАН України Від 1995 року за сумісництвом працював у Національній парламентській бібліотеці України на посаді головного бібліографа.

Федір Петрович – доктор філологічних наук, професор, член Спілки письменників України, Українського історичного товариства в Нью-Йорку, Гуцульського дослідного товариства в Чикаго, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат численних премій у тому числі і Національної премію імені Т. Г. Шевченка.

Помер 10 січня 2000 року.

Внесок Федора Погребенника в історію і розвиток українського літературного процесу важко переоцінити. Він був багаторічним дослідником спадщини І.Я. Франка, О.Ю. Кобилянської, В.С. Стефаника, О.С. Маковея,братів Лепких – впорядковував і видавав твори, ініціював переклади, досліджував епістолярії. Йому завдячуємо появою п’ятдесятитомного зібрання франкових творів, шеститомника творів М.М. Коцюбинського, кількатомних збірок Б.С. Лепкого, Г.М.Хоткевича та ін. Окрім того, у фокусі дослідника були життя і творчість діаспорян – Н.А. Лівицької-Холодної, О.М. Лятуринської, Г.С.Мазуренко та ін. Викликає правдиве захоплення широта діяльності дослідника, він був автором низки статей до енциклопедичних видань – Шевченківського словника, Української літературної енциклопедії, Енциклопедії української діаспори та ін.; сценаріїв художньо-документальних фільмів про відомих українців, ведучим щотижневої телепрограми про українські пісні «Шануймося, друзі»; колекціонером, який збирав унікальні фото і автографи українських достойників; солістом хорової-капели НАН України.

Загальний доробок Погребенника налічує понад 1300 монографій, літературно-критичних статей, рецензій і публікацій у газетах, журналах і наукових збірниках.

ЦДАМЛМ України зберігає частину спадку вченого в межах його особового фонду № 283 який наразі налічує майже 3 тисячі справ! З нагоди ювілею фондоутворювача пропонуємо Вашій увазі підбірку документів з його архівозбірки.

Інформаційне повідомлення за передмовою особового фонду № 283 (Федір Петрович Погребенник) підготував головний спеціаліст сектору просвітньої та виставкової роботи відділу використання інформації документів та комунікацій ЦДАМЛМ України Марко Мілютін.

Розповідь Федора Погребенника на виставці про Леся Мартовича. ЦДАМЛМ України. ф. 283. оп. 2. од. зб. 2726. арк. 24.
Окремі аркуші щоденникових записів Ф.П. Погребенника. 1959 р ЦДАМЛМ України, ф. 283, оп. 2, од. зб. 466, арк. 1, 2, 7, 7 зв.