Цей день в історії. Адам Солтис

4 липня 2024 р. виповнюється 134 роки від дня народження Адама Солтиса – українсько-польського композитора, диригента та педагога. Адам Мечиславович Солтис народився у 1890 р. у Львові у родині музикантів.Основи музичних знань отримав від свого батька, композитора та диригента Мечислава Солтиса, який навчив його гри на скрипці. Мати Юзефа навчила сина грі на фортепіано.

Розпочавши музичну освіту у 1899 році учнем консерваторії Галицького музичного товариства Адам надалі навчався у Львівській консерваторії, Королівській Вищій Музичній школі у Шарлоттенбурзі(Німеччина), Берлінській державній академії мистецтв.

З 1918 р. розпочалася викладацька діяльність Адама Солтиса у Львівській консерваторії. З 1924 р. диригував майже усіма концертами Польського музичного товариства.  Наступні роки відзначилися активною диригентською діяльністю. Після смерті батька у 1929 р. Адам Солтис очолив консерваторію Польського музичного товариства.

У 1932 р. за визначні досягнення в розвитку музичного мистецтва Львова композитора нагороджено Золотим хрестом заслуг.

На початку 1930-х рр. за ініціативою Адама Солтиса була відновлена діяльність Львівської філармонії, головним диригентом якої він став у подальшому.У 1936 р. керував музичною редакцією «Львівського Польського радіо», був музичним критиком.

 У повоєнні роки і до останніх днів життя Адам Солтис викладав теоретичні дисципліни і композицію у нинішній Львівській національній музичній академії імені М. В. Лисенка.З класу композиції композитора вийшли знані композитори Мирослав Скорик, Геннадій Ляшенко, Анджей Нікодемович та ін. Адам Солтис помер у Львові 6 липня 1968 р., похований на Личаківському цвинтарі.

Творчість митця представлена творами різних жанрів. Основне місце займали композиції для симфонічного оркестру, також був автором: балету «Левове серце» (1930 р.);  2 симфоній (1927 р., 1946 р.); симфонічної поеми «Слов’яни» (1950 р.); увертюри  «Святкова» (1950 р.);  2 п’єс для скрипки з фортепіано (1947 р.); а також камерних, симфонічних, фортепіанних творів, романсів, обробок українських та польських народних пісень; музики до вистави «Кам’яний господар» Лесі Українки.

Документи, що стосуються діяльності композитора зберігаються в ЦДАМЛМ України у фондах Кос-Анатольського А.Й. (Ф. 124);  Козицького П.О. (Ф. 359);  Канерштейна М.М. (Ф. 789) та у фонді Державного підприємства «Державне спеціалізоване видавництво «Музична Україна»» Державного Комітету зв’язків телебачення та радіомовлення України (Ф. 833).

Повідомлення підготовлено за матеріалами статті Солтис Адам Мечиславович Музичний Світ України.

Інформаційне повідомлення підготувала головний спеціаліст  відділу використання інформації документів та комунікацій Марія Бугаєва.

А.Солтис. Фрагмент групового фото учасників виїзного засідання Президії СРКУ. 16-20.ІІІ.1952 р.
ЦДАМЛМ України, ф. 359, оп. 1, од. зб. 139, арк. 1.