До ювілею Марка Черемшини

Дорогі друзі, у цьому році відзначаємо два ювілеї, пов’язані з ім’ям «буковинського гуцула» – письменника Марка Черемшини. Минає 150 років від дня народження митця і 75 років від заснування Музею Марка Черемшини у Снятині.

Іван Семанюк, знаний світові під псевдонімом Марко Черемшина, народився у 1874 році в селі Кобаки на Покутті. Доля відміряла Іванові 53 роки земного віку, які були сповнені горінням любові до свого народу і рідної землі: зі студентських часів був членом товариства «Січ»; відзначився серед засновників товариства «Поступ»; як адвокат виступав захисником прав українців у Делятині і Снятині; за часів ЗУНР був комендантом Снятина.

Марко Черемшина – майстерний новеліст, перекладач, казкар і оповідач. Його збірки «Карби», «Парасочка», «Верховина» – правдивий атлас українського життя, сповнений драмами і радощами, натхнений красою природи і колоритом народних звичаїв. «Перечитав оце Марка Черемшину. Подихом Карпат повіяло на мене. Скільки болю, туги в його новелах, але й скільки поезії» – свідчив співак Іван Козловський.

ЦДАМЛМ України зберігає особовий фонд Марка Черемшини № 942, у якому зберігаються його листи до мами. Документи доступні для перегляду на платформі «Комплексна система інформатизації» (посилання у першому коментарі). У особових фондах літературознавців Миколи Марфієвича (фонд №24) і Федора Погребенника (фонд №283) також відклалися матеріали пов’язані з комеморацією письменника.

Микола Іванович Марфієвич неодноразово був гостем меморіального музею в Снятині, листувався з Наталією Семанюк – дружиною Марка Черемшини, засновницею і першим директором музею. Федір Петрович Погребенник левову частку своєї професійної діяльності присвятив дослідженню і популяризації спадку Марка Черемшини, був секретарем ювілейного комітету по відзначенню 100-річчя письменника і одним із редакторів двотомника його творів. У його архівозбірці відклалися документи про участь у заходах із вшанування пам’яті Марка Черемшини, численні статі та інші матеріали.

Вітаємо Музей Марка Черемшини в Снятині з ювілеєм патрона і днем народження установи! Зичимо процвітання та реалізації нових проєктів!

Афіша заходів до 120-річчя Марка Черемшини. 1994 року. ЦДАМЛМ України, ф. 283, оп.2, од. зб.2161,арк. 40.
Літературно-меморіальний музей Марка Черемшини. Листівка 1958 р. ЦДАМЛМ України, ф. 24, оп.1, од. зб. 331,арк. 6а.
Лист Н.Семанюк до М.Марфієвича. 1960 р. ЦДАМЛМ України, ф. 24, оп.1, од. зб.331,арк. 11, 11 зв.