161 рік з дня народження Бориса Грінченка

Сьогодні, 9 грудня ми відзначаємо 161 рік від дня народження письменника, філолога, педагога та громадського діяча Бориса Грінченка.
Народився Борис Дмитрович 9 грудня 1863 р. на хуторі Вільховий Яр на Харківщині у багатодітній родині. Початкову освіту здобув вдома. З 1874 р. навчався у Харківському реальному училищі, але закінчити його так і не вдалося. У 1881 р. склав іспити на звання народного вчителя при Харківському університеті. Ця професія стане визначальною для Бориса Грінченка і наступні 6 років він присвятить учителюванню на Харківщині та Сумщині. За поширення заборонених царським урядом видань Бориса Грінченка заарештували і кілька місяців тримали в ув’язненні.
У період з 1894 по 1900 рр. Борис Грінченко працював у Чернігівському земстві. У ці ж троки розпочав літературну діяльність, видав популярні книжечки українською мовою «Про грім та блискавку», «Велика пустиня Сахара» та ін.
У 1902 р. редакція журналу «Київська старовина» доручила йому впорядкувати словник, який відомий тепер під назвою «Словарь української мови», до якого увійшли 70 000 українських слів з літературних творів та фольклорних джерел. За цей словник Борису Дмитровичу була присуджена премія М.І. Костомарова. У 1920-х рр. «Словарь української мови» став основою для розробки українського правопису.
У 1905 р. став одним із ініціаторів утворення Всеукраїнської учительської спілки (ВУУС) — професійної української організації вчителів і діячів народної освіти. Того ж року працював редактором щоденної газети «Громадська думка», з 1906 р. – у журналі «Нова громада». З 1906 по 1909 рр. був головою Київського товариства «Просвіта».
Відомий Борис Грінченко і як драматург; написав комедію «Нахмарило» (1895-1899), драми «На громадській роботі» (1898-1899), «На новий шлях» (1905). Займався також перекладацькою діяльністю – перекладав твори Й. Гете та Г. Гейне. У царині етнографії фундаментальною є його праця «Література українського фольклору. 1777-1900. Досвід бібліографічного показника» (1901).
Письменник займався популяризацією народної освіти, української літератури та народної творчості, боровся за навчання рідною українською мовою, створив підручники «Української граматики», «Рідного слова», а також створив першу публічну бібліотеку у Києві.
Помер Борис Дмитрович Грінченко 6 травня 1910 р. у м. Оспедалетті, Італія. Похований у Києві.
Документи фонду (Ф. №15) були передані на державне зберігання до Архіву-музею дружиною Дольд-Михайлика Ю.П. Ткаченко Г.М. 14 листопада 1967 р. Хронологічні рамки документів – 1697-1910 рр. Це переважно листи Бориса Грінченка до рідних та знайомих, матеріали до біографії, копії Універсалів гетьмана Івана Скоропадського. Серед матеріалів, зібраних самим письменником: записи з історії гетьманства на Україні, зошити з молитвами, записані польською мовою, виписки з чернігівських магістратних книг, а також матеріали етнографічного та теологічного характеру. Серед джерел громадської діяльності: статут Київського товариства «Просвіта» з помітками фондоутворювача та звіт про роботу товариства, протоколи зборів. Також у фонді представлені образотворчі матеріали: фото письменника його дружини і дочки. Документи, що стосуються життя та творчості Бориса Грінченка зберігаються в особових фондах: Л.С. Кауфмана (Ф. № 4), І.І. Пільгука (Ф. № 234), М.П. Пивоварова (Ф. № 1068).
Запрошуємо ознайомитись з документами у читальному залі ЦДАМЛМ України.
Повідомлення підготовлено на основі матеріалів опису особового фонду та статті Інститут національної пам’яті.
Повідомлення підготувала провідний архівіст відділу використання інформації документів та комунікації Мар’яна Лах.

Особиста фотографія Бориса Грінченка. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 15, оп.1, од. зб. 70, арк. 2.
Лист Бориса Грінченка до доньки Анастасії. 1906 р. ЦДАМЛМ України, ф. 15, оп.1, од. зб. 2, арк. 1.
Протокол других загальних зборів Київського товариства «Просвіта». 1906. ЦДАМЛМ України, ф. 15, оп.1, од. зб. 15, арк. 1.
Статут Київського товариства «Просвіта». Друк з помітками Бориса Грінченка. 1906. ЦДАМЛМ України, ф. 15, оп.1, од. зб. 16, арк. 2.
Фотографія будинку на хуторі Кути біля м. Харкова, де гостював Борис Грінченка. Б/д. ЦДАМЛМ України, ф. 15, оп.1, од. зб. 73, арк. 1.