18 грудня 1908 р. народився український письменник, драматург, поет та редактор Юрій Косач (1908-1990).
Народився майбутній митець у с. Колодяжне, що на Волині. З 1918 р. Юрій навчався у Львівській українській академічній гімназії. Після її закінчення у 1927 р. вступив на правничий факультет Варшавського університету. Початок активної громадської і літературної діяльності Юрія Косача припав на студентські роки.
У 1927 р. були надруковані перші поезії у часописі «Українська громада».
У 1931 р. побачила світ перша збірка оповідань «Чорна пані». Цього ж року за антидержавну націоналістичну діяльність письменника арештувала польська поліція, йому було винесено вирок 1 рік ув’язнення. За декілька місяців відбулося засідання люблінського суду, який, повторно розглянувши всі обставини, збільшив строк ув’язнення Юрію Косачу до 4-х років і позбавив громадянських прав на 5 років. Отримавши таку звістку Юрій виїжджає у 1933 р. за кордон. Саме з цього року починається постійна еміграція, яка триватиме усе його життя.
З 1933 р. починається активна співпраця письменника з діаспорними і західноукраїнськими виданнями: «Розбудова нації» (Прага), «Ми» (Варшава), «Самостійна думка» (Чернівці), «Дзвони» (Львів).
У 1934 р. виходить історична повість «Сонце в Чигирині», а за рік побачила світ перша збірка поезій «Черлень».
У 1936 р. паризьке видавництво «Лесин дім» випустив другу поетичну збірку Косача «Мить з Майстром», а згодом і повість «Дивимось в очі смерті». Цього ж року друкуються декілька розділів історично-пригодницького роману «Затяг під Дюнкерк».
У 1938 р. з’явилася перша його драма – сатирична комедія «Кирка з Льолею», яка поклала початок драматичному доробку автора, який налічує більше як 20 п’єс. П’єса була поставлена українським режисером Володимиром Блавацьким (справжнє прізвище Трач) на сцені пересувного театру ім. І. Котляревського.
Вимушена еміграція і вплив західноєвропейської літературної традиції вплинули на появу творів, присвячених українцям, які виїхали до Австрії, Німеччини, Франції.
В роки Другої світової війни Юрій Косач приїздить до України. У 1944 р. письменника заарештувала карна поліція і він потрапляє до німецького концентраційного табору. Отримавши свободу наприкінці війни, письменник переїжджає до Західної Німеччини. Там зароджується післявоєнна українська еміграційна література та утворюється організація «Мистецький Український Рух», біля витоків якого стояв і Юрій Косач.
В цей час письменник багато працює на літературній ниві, з’являються його новели «Ноктюрн бе-моль» (1945 р.), «Запрошення на Цитеру», повість «Еней та життя інших» (1946 р.) та ін.
З 1949 р. Юрій Косач постійно мешкає у США. У 1959-1963 рр. редагує журнал «За синім океаном», який видавався в основному на кошти самого письменника.
У 1964 р. письменник відвідав Україну з нагоди 150-ї річниці від дня народження Тараса Шевченка. З середини 1960-х рр. твори Юрія Косача починають друкувати в Україні. Його поетичні та прозові добірки, есе, критичні статті друкуються в журналах «Вітчизна», «Всесвіт», «Дніпро» та ін.
У 1966 р. виходить перша книга письменника в Україні – збірка поезій «Мангатанські ночі». У 1987 р. вийшла остання прижиттєва книга автора «Володарка Понтиди». Помер Юрій Косач 11 січня 1990 року у Нью-Джерсі.
Документи особового фонду митця (Ф.1367) були передані Головою Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України Федоруком О.К. Хронологічні межі документів – 1917-1989 рр. Серед творчих матеріалів: чорнові варіанти творів та віршів Ю. Косача. Розділ листування представлений копіями листів до Білецького А., Коця М., Лісового Ю., Мороза В. та ін. Серед дописувачів до Юрія Косача – Антонович М., Бровченко В., Смолич О. та ін.
Біографічні матеріали складаються з невеликої кількості особистих документів, матеріалів громадської та літературної діяльності.
Серед матеріалів про фондоутворювача статті про його життя і творчість та відгуки на його твори. Розділ образотворчих документів представлений індивідуальними світлинами письменника та інших осіб.
У фонді відклалася частина документів родини Косачів: біографії Косача М.П., Косача Ю.Ю.; спогади, щоденникові записи, вірші Косач Н.Г.
Документи, що стосуються життя та творчості Юрія Косача зберігаються у наступних фондах: Кривицької Л.С. (Ф. № 97), Смолича Ю.К. (Ф. № 169), Гринька Д.Г. (Ф. № 541), О.К. Бабишкіна (Ф. № 835) та у інших фондах.
Інформаційне повідомлення підготувала головний спеціаліст відділу використання інформації документів та комунікацій Марія Бугаєва.