4 січня 2025 р. виповнилося сто років з дня народження Осипа Степановича Зінкевича (1925-2017) – члена ОУН, учасника українського правозахисного руху в країнах Заходу та США, мецената, засновника та Голови правління українського незалежного видавництва «Смолоскип» та однойменного благодійного фонду.
Народився Осип Степанович 4 січня 1925 р. у с. Малі Микулинці на Івано-Франківщині. За часів Другої світової війни він опинився на території Західної Німеччини у таборі для біженців. Згодом жив у Франції, навчався в Українському вільному університеті, отримав фах журналіста. У Парижі, навчаючись в Інституті індустріальної хімії, разом з іншими студентами заснував журнал «Смолоскип».
З 1956 р. Осип Степанович з родиною проживав у Сполучених Штатах Америки. У 1960 р. він заснував там видавництво «Смолоскип», яке згодом отримало ім’я українського поета Василя Симоненка. Маючи акредитацію журналіста на міжнародні спортивні ігри, протягом 1970-х рр. він зустрічався з українськими журналістами і за їх сприяння отримував та передавав самвидавну літературу. Ініціював створення у Вашингтоні Комітету Гельсінських гарантій для України.
У 1991р. Осип Степанович із дружиною Надією повернулися в Україну. До столиці було перенесено діяльність видавництва «Смолоскип», яке впродовж 50 років видало понад 500 найменувань художніх та наукових книг. Видавництво друкувало репресованих авторів і несправедливо забуті твори письменників 1920-х і 1960-х рр. Видавець виступив ініціатором масштабного літературного конкурсу для молоді, завдяки якому Україні стали відомі імена Тараса Прохаська та Мар’яни Савки до Олега Коцарева, Ірини Шувалової, Дарини Гладун та ін. У 1998 р. він заснував Музей-архів українського самвидаву.
Завдяки Осипу Зінкевичу довкола «Смолоскипу» сформувалася ціла когорта поетів, письменників, перекладачів, він допомагав видати їхні перші книжки. З видавництвом пов’язані знакові імена сучасної української літератури: Сергій Жадан, Андрій Кокотюха, Сергій Пантюк, Іван Андрусяк, Андрій Бондар та безліч інших.
Осип Зінкевич був членом Національної спілки письменників (1994 р.), членом редакційної колегії газети «Літературна Україна». У 1997 р. нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня, а в 2010 р. – Орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.
Документи, що стосуються діяльності видавця зберігаються у фондах Крижанівського С.А. (Ф. 617), Іванченко Р.І. (Ф. 1142) та Гай-Головка О.Н. (Ф. 1352).
Інформаційне повідомлення підготувала головний спеціаліст відділу використання інформації документів та комунікацій Марія Бугаєва.
Повідомлення підготовлено за матеріалами статей: