«Літературно-мистецькі Плюти» – відділ Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України
Майже за 40 кілометрів від Києва у селищі Плюти Обухівського району Київської області знаходиться архівно-музейний комплекс «Літературно-мистецькі Плюти», що є відділом Центрального державного архіву-музею літератури та мистецтва України.
Селище Плюти розташовується у надзвичайно мальовничій місцевості із казково живописною природою на місці, де сходяться 3 ріки: Дніпро, Козинка й Стугна. Здавна село славилося гарними краєвидами, піщаними пляжами, щедрою риболовлею, великою кількістю грибів та ягід. Поряд із шумним індустріальним мегаполісом Плюти – острівець спокою, грамонії, краси та затишку. Привабливі природні особливості Плютів привертали увагу мешканців столиці ще від ХІХ ст. Відтоді село гостинно приймало бажаючих відпочити в оточенні красивої та щедрої на дари природи.
Історія «Літературно-мистецьких Плютів» починається у 1954 р., коли тут, на березі річки Козинка, за проєктом видатного архітектора Володимира Заболотного було зведено дачний будинок для драматурга та державного діяча Олександра Корнійчука. Після його смерті у 1972 році Архівне управління при Раді Міністрів Української РСР на підставі свідоцтва про право на спадщину прийняло будинок-дачу в с. Плюти у дар від вдови письменника – Марини Корнійчук та його сестри – Марії Корнійчук. Згодом, 1 серпня 1972 р., у с. Плюти було створено Літературно-меморіальний будинок-музей О. Є. Корнійчука – філію Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва УРСР.
Свою сьогоднішню назву установа отримала зі здобуттям незалежності України, коли у 1993 році було створено Архівно-музейний комплекс «Літературно-мистецькі Плюти». У 2000 р. його було взято на баланс ЦДАМЛМ України.
Ще із середини ХХ ст. Плюти є одним із осередків творчого життя для вітчизняних митців. Постійними гостями дачі були видатні українські письменники та поети, художники та скульптори, актори та режисери, зокрема Андрій Малишко з Любов’ю Забаштою, Михайло Дерегус, Борис Гмиря, Павло Загребельний, Платон та Георгій Майбороди, Іван Карабіц, Валентин Литвиненко, Микола Глущенко, Олександр Левада, Василь Касіян, Аркадій Філіпенко, Михайло Чабанівський та багато інших.
Звісно, така насичена історія та пов’язані із нею мистецькі традиції дозволяють позиціонувати «Літературно-мистецькі Плюти» як місце пошуку натхнення, творчого запалу,відкриття й примноження художніх здібностей.
Гості Архівно-музейного комплексу мають змогу наживо споглядати відображення минувшини плеяди знакових постатей українського мистецтва та культури. Експозиції мовою архівно-музейних предметів розповідають про повсякдення, побут та дозвілля мистецької еліти середини ХХ ст.
Тут можна побачити умебльовану «в дусі часу» вітальню разом із виставкою меблів, порцеляни та творів образотворчого мистецтва 50-70 років ХХ ст., веранду з демонстрацією колекції рибальського знаряддя та брилів, виставку ілюстрацій до дитячих книжок заслуженого художника України О. Ткаченка й українського живописця та графіка Д. Шавикіна, виставку друкованих видань (кін. XVIII ст. – 80-ті рр. ХХ ст.), мистецьких фотопортретів легенди українського оперного співу Оксани Петрусенко, а також виставку національного декоративно-ужиткового мистецтва.
Хорошою традицією «Літературно-мистецьких Плютів» є щорічне проведення мистецького фестивалю «Весна в Плютах». Уже понад 40 років від часу проведення перших урочистостей тут вшановують видатних дячів мистецтва. Серед учасників урочистостей десятки професійних і аматорських колективів та виконавців: Національний академічний драматичний театр імені І. Франка, Київський національний академічний театр оперети, Харківський академічний український драматичний театр імені Т. Шевченка та багато інших.
Особливістю роботи «Літературо-мистецьких Плютів» є проведення багатопланових просвітницьких масових заходів, під час яких поєднуються елементи навчання, бесіди, консультації, концерту, вистави і, навіть, дегустації. Минулого року розпочав роботу організований ЦДАМЛМ України літературний конкурс для дітей та юнацтва імені М. Чабанівського «Природи ніжний пагінець». Його мета – у межах всесвітнього руху за зелене майбутнє надати дітям можливість реалізовувати творчі здібності та безпосередньо сприяти вирішенню глобальних завдань збереження довкілля, створити хвилю літератури, заснованої на сприйнятті представниками наступних поколінь майбутнього планети; привернути увагу широкого загалу до проблем навколишнього середовища, які наразі стоять винятково гостро.
Режим роботи для єкскурсійних груп:
Адреса: Київська область, Обухівський район, село Плюти, вулиця Малишка 44
Телефон: +380668707762