Дачний будинок О. Є. Корнійчука в с. Плюти побудовано в 1954 р. за проєктом видатного архітектора Володимира Заболотного, автора проєкту будівлі Верховної Ради України. Тут О. Є. Корнійчук відпочивав і творив, приймав делегації та працював над урядовими справами 18 останніх років свого життя.
Після смерті драматурга 1 серпня 1972 р. в с. Плюти було створено його Літературно-меморіальний будинок-музей. Від 26 липня 1998 р. він має назву архівно-музейний комплекс «Літературно-мистецькі Плюти» Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України і включає меморіальний будинок-музей О. Є. Корнійчука і 3 сільські будиночки, кімнати яких орендували на літо відомі митці.
Постійними гостями дачі були знані українські письменники: Микола Бажан, Максим Рильський, Юрій Смолич, Павло Тичина, Натан Рибак, Юрій Кобилецький, Олександр Левада, Сергій Дяченко, Любомир Дмитерко.
Радо зустрічали в Плютах композиторів: Платона і Георгія Майбород; художників: Василя Касіяна, Михайло Дерегуса, Олександра Пащенка, Сергія Григор’єва, Валентина Литвиненка; скульпторів: Анатолія Білостоцького, Михайла Лисенка, Олександра Скоблікова; акторів: Наталію Ужвій, Юрія Шумського, Амвросія Бучму, Миколу Яковченка, Василя Ланового, Миколу Тихонова, Михайла Ул’янова; кінорежисерів: Олександра Довженка, Євгена Сімонова; літераторів: Джона Бойнтона Прістлі, Жоржі Амаду.
Відпочивали тут і вчені: астроном Шарль Ежен Делоне, фізики Джон Бернал і Фредерік Жоліо-Кюрі, хірург Олексій Коломійченко.
У липні 1972 р. будинок, меблі, особисті речі та бібліотека О. Є. Корнійчука на підставі свідоцтва про право на спадщину були безкоштовно передані його вдовою Мариною Федотівною Корнійчук та сестрою Корнійчук Марією Євдокимівною на державне зберігання до Архівного управління при Раді Міністрів Української РСР.
Будинок має 2 поверхи, 4 кімнати, кухню та веранду. Розгорнута в ньому експозиція «Віддзеркалення» мовою архівно-музейних предметів розповідає про таку цікаву складову роботи, дозвілля та побуту української мистецької еліти середини ХХ ст. як життя й творча праця на приміських дачах.
Експозиційний простір поділено на 6 тематичних виставкових локацій:
- Бузкова вітальня. «Мовчазна гостинність речей». Виставка меблів, порцеляни та творів образотворчого мистецтва 50-70 рр. ХХ ст.
- Веранда. «Рибацьке щастя». Демонстрація колекції рибальського знаряддя та брилів 50-70-і рр. ХХ ст.
- Рожева кімната. «Місце, де живуть мрії та сни. Дітям від 1 до 101 року». Меморіально-художня виставка присвячена Л. Забашті й Н. Забілі. Виставка ілюстрацій до дитячих книжок заслуженого художника України О. Ткаченка й українського живописця та графіка Д. Шавикіна.
- Кабінет. «Таємниці старих книг». Виставка друкованих видань кін. XVIII ст. – 80 рр. ХХ ст.
- Жіноча територія. Цикл виставок «Музи залізного віку».
- Кухня. «Корені та крона». Виставка національного декоративно-ужиткового мистецтва. Вишивка, гончарні й різьблені вироби.