Меморіальний робочий кабінет письменника М. І. Чабанівського

Кабінет відкрито до 100-річчя від дня народження письменника за сприяння його родини. В експозиції: виставка книжок у книжковій шафі, письмовий стіл з кріслом, шаховий куточок, предмети з сімейного зібрання, стенди з документами про життя і творчість М. І. Чабанівського.

Михайло Чабанівський першим в українській літературі виступив на захист рідної природи. Природоохоронна тематика є візитною карткою письменника.

М. І. Чабанівський закінчив педагогічний технікум, вчився у Ленінградському державному університеті. Від 1930 р. займався журналістикою. Під час Другої світової війни був кореспондентом на фронті. По закінченню війни працював у київській окружній військовій газеті «Красное знамя». Пізніше вів літературну студію (відділ прози) при видавництві «Молодь». Працював завідувачем відділу прози у журналі «Вітчизна».

Михайло Чабанівський всіляко підтримував молоді таланти. Його вдячними учнями називають себе письменники: В. Шевчук, М. Сом, М. Вінграновський, М. Сіренко.

М. І. Чабанівський є автором романів «Біля Дунаю», «Балканська весна», повістей «Стоїть явір над водою», «Кам’яне небо», а також численних збірок оповідань та кіносценаріїв.

Наприкінці 1950-х рр. родина Михайла Чабанівського орендувала на літо 2 кімнати цього будиночка, в іншій половині розміщувалось сімейство його вірного друг Павла Загребельного. В 1964 р. Чабанівські купили у художника Михайла Дерегуса хатину в Плютах і відтоді нащадки письменника мешкають у цьому селищі.

У с. Плюти Чабанівським написані основні, пронизані любов’ю до природи, ідеєю гармонійного співіснування людини й навколишнього світу, твори.

Рішенням ХХХ сесії Сахновщинської районної ради IV скликання від 25 січня 2006 р. заснована літературна премія імені М. Чабанівського.

Від 2019 р. Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України проводить Всеукраїнський літературний конкурс творів на теми любові до природи та захисту довкілля для дітей та юнацтва імені М. Чабанівського «Природи ніжний пагінець».