Адольф Ошеров: мистецька колекція

А. Г. Ошеров. 1980-ті рр.
ЦДАМЛМ України, ф. 524, оп. 1, од. зб. 62, арк. 4.

Адольф Григорович Ошеров (11.03.1930, Київ) – український митець єврейського походження. За роки свого життя заявив про себе як оформлювач, графік, скульптор, художник, член Національної спілки художників України (1986).

Від 1999 р. митець проживає в Німеччині. А втім, територіальна віддаленість не завадила йому передати на Батьківщину свою мистецьку колекцію. Влітку 2019 р. фонди Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України (далі – ЦДАМЛМ України) поповнилися його графічними і скульптурними роботами, архівними документами.

А. Г. Ошеров за роботою. Б/д.
ЦДАМЛМ України, ф. 524, оп. 1, од. зб. 62, арк. 5.

Ця подія стала знаковою не лише для установи, а й усієї нашої держави. Прибуття мистецької колекції в Україну стало можливим завдяки зусиллям українського диригента, Народного артиста України І. Блажкова, заступника Міністра юстиції України Д. Чернишова, заступника Міністра закордонних справ України В. Бондара, начальника Управління з питань закордонного українства та гуманітарного співробітництва Л. Дір, Надзвичайного і Повноважного Посла України в Федеративній Республіці Німеччина (далі – ФРН) А. Мельника, аташе Посольства України в ФРН О. Мишкіної, керівництва Державної архівної служби України та директора ЦДАМЛМ України О. Чижової.

Не можемо не згадати команду фахівців Архіву-музею, яка безпосередньо працювала і продовжує працювати над обліком, збереженням та популяризацією переданих А. Ошеровим архівних документів, друкованих видань і музейної колекції. Ми щиро дякуємо О. Бублик, Г. Григор’євій, Р. Загорульку, Н. Іванцовій, Н. Климович, А. Кундуковій, В. Кириченко, В. Лаврик, С. Первухіну, О. Мельничук, С. Онищуку, І. Резніку.

А. Г. Ошеров разом із дружиною Д. А. Єзріль. Б/д.
ЦДАМЛМ України, ф. 524, оп. 1, од. зб. 63, арк. 1.

Загальна кількість переданих на державне зберігання музейних предметів становить 485 одиниць. Колекція є однією з найбільших, яку отримували українські музеї за останні роки. Вона представлена графічними та скульптурними творами, які різняться тематикою, жанровою належністю, технікою виконання.

Графічні твори виконані аквареллю, гуашшю, тушшю, чорнилом, пастеллю. Щодо техніки пастелі, вона у Адольфа Григоровича є особливою. Він малює корпусним штрихом без розтушовування. Щоб зберегти особливу фактуру пастелі, навіть не вдається до її фіксації. Magnum opus митця є ілюстрації до давньоєврейської духовної та літературної пам’ятки «Агада» (142 графічні ілюстрацій, які створювалися понад 10 років). Окрім того, мистецька колекція також включає в себе ряд інших графічних творів на релігійні теми. Серед них: триптих «Мойсей. Давид. Соломон» (1993), серія робіт «Пісня Пісень» (1993) та інші позасерійні твори. Не менш майстерними є графічні серії: «Портрети» (1980-1990-ті),«Натюрморти» (1990-ті), триптих за мотивами літературних творів Шалом-Алейхема «Горе. Музика. Молитва» (1993). Велику групу творів складають малюнки краєвидів, архітектурних та історичних пам’яток, переважно України і Німеччини, а також Ізраїлю та Кавказу. Окремі графічні твори ілюструють трагічні сторінки Другої світової війни та Голокосту: «Нескорені. Саласпілс» (1972), «Шоа (катастрофа)» (1997), триптих «Іов ХХ століття» (1995 р.).

А. Г. Ошеров та Д. А. Єзріль разом із колективом ЦДАМЛМ України. 4 жовтня 2019 р.

Скульптура художника Адольфа Ошерова – твори, виконані в техніці різьблення по дереву, та керамічні твори малої форми, виготовлені з шамоту.

Скульптурні твори з дерева представлені барельєфами, горельєфами, круглою скульптурою, наскрізною різьбою, рельєфами. Роботи вельми різняться за своїм змістом. Серед них: «Американський мотив» (1979), «Материнство» (1984), «Танець з глечиком» (1984-1996), «Хлопці всієї Землі», «Помираюча Флора» (1984), «Той, хто в дуплі сидить» (1981), «Лісовик» (1981), кілька скульптурних портретів ‒ скрипаля Нікколо Паганні, єврейського історика Йосипа Флавія, біблійної Єви та ін. Найчисельнішими та найбільш гостропроблемними серед творів, виконаних у техніці різьблення, є скульптури, тематично звернені до трагічних сторінок Другої світової війни і Голокосту. Через них автор показує весь біль, незворотність тих подій та закликає до їхнього переосмислення.

Керамічні твори митця мають здебільшого біблійну та єврейську тематику. «Біблійні» роботи репрезентовані скульптурними портретами персонажів біблійних сюжетів: прабатьків всього людства, ликів Святої Трійці, патріархів, пророків, царів, героїв. Звернення до єврейської тематики, дозволило Адольфу Григоровичу показати людям побут євреїв. Розглядаючи його тематичні скульптури, можна подумки перенестися в єврейське містечко, що вирує життям, побачити експресивних єврейських чоловіків та жінок, кожен із яких зайнятий своїми нагальними справами. Окремі підгрупи керамічних творів складають свічники (модифіковані керамічні статуетки людей та тварин) та скульптурний триптих, який є алюзією на сімейне життя.

Мистецький доробок Адольфа Григоровича має вагоме художнє та історичне значення. Сама особистість майстра викликає до себе повагу, вражає щедрістю, захоплює багатогранністю таланту.

ЦДАМЛМ України пропонує всім бажаючим ознайомитися з мистецькою колекцією художника та закликає до її дослідження.

Інформаційний огляд на основі раніше опублікованої статті «Мистецька колекція в дар Україні» (журнал «Образотворче мистецтво», 2020, № 2, С. 130-132) підготувала старший зберігач фондів сектору зберігання та обліку музейних предметів ЦДАМЛМ України, к. і. н. Оксана Мельничук.

У разі використання опублікованих матеріалів посилання на ЦДАМЛМ України обов’язкове, усі права застережено

Графічні твори















Скульптурні твори